Wydarzenia i Info. Promocyjne

Uroczyste Spotkanie ...
W dniu 15 grudnia Starostwo Powiatowe w Bytowie wraz z ...
Read more
Wiosenne porządki i ...
Stało się już tradycją, wzorem roku ubiegłego ...
Read more
Spinningowe Zawody ...
Rybacka Lokalna Grupa Działania „Pojezierze Bytowskie" była ...
Read more

Stowarzyszenie Rybacka Lokalna Grupa Działania „Pojezierze Bytowskie” powstało w 2009 roku (do 01.11.2015 r. funkcjonowało pod nazwą Lokalna Grupa Rybacka „Pojezierze Bytowskie”) z inicjatywy przedstawicieli środowiska rybackiego. Głównymi celami założenia grupy były pozyskiwanie środków finansowych z Europejskiego Funduszu Rybackiego (wówczas taka obowiązywała nazwa) na rozwój działalności rybackiej, wzmacnianie rybackiego potencjału obszaru, kultywowanie tradycji rybackich wraz z rozwojem infrastruktury turystycznej, wędkarskiej, rekreacyjnej nad wodami stojącymi i płynącymi.

W skład RLGD Pojezierze Bytowskie wchodzi obecnie 12 gmin z powiatów:

  • bytowskiego: Gmina Kołczygłowy, Gmina Trzebielino, Gmina Tuchomie, Gmina Miastko, Gmina Studzienice, Gmina Borzytuchom, Gmina Czarna Dąbrówka, Gmina Parchowo, Gmina Bytów
  • słupskiego: Gmina Damnica, Gmina Dębnica Kaszubska, Gmina Potęgowo.

Członkiem RLGD Pojezierze Bytowskie jest także Powiat Bytowski.

RLGD w całości położone jest na terenie Województwa Pomorskiego. Powierzchnia RLGD Pojezierze Bytowskie wynosi 2 580 km2, a łączna liczba ludności obszaru RLGD to 93 984 osób (dane GUS za 2020 rok)

 

W okresie 2009-2015 w toku prowadzonych naborów dzięki udzielonym dotacjom, na obszarze obojętnym strategią zrealizowano 176 projektów na łączną kwotę blisko 36 mln. złotych. Stowarzyszenie realizowało z wielkim sukcesem cele oraz wskaźniki, określone w Lokalnej Strategii Rozwoju Obszarów Rybackich. Dla przykładu: w ramach realizacji LSROR na terenie obszaru wskaźnik utworzonych miejsc pracy wyniósł 126%.

Na konferencji zamykającej okres programowania 2007-2013, zorganizowanej przez Agencję „FARNET” firma „Aquamar” Sp. z o. o. z Miastka została nagrodzona statuetką za najlepszy, europejski projekt, w obszarze ochrony środowiska.

Przykładowe projekty realizowane ze środków PO Ryby 2007-2013:

mobilne laboratorium badania wód powierzchniowych (projekt nagrodzony przez FARNET),

rozwój działalności gospodarczej poprzez założenie szkółki wędkarskiej, utworzenie ścieżek spacerowych wraz z małą architekturą w wpisanym do rejestru zabytków parku w Wiatrołomie, zagospodarowanie infrastrukturą turystyczną i rekreacyjną terenów nad jeziorem Lednik w Gminie Miastko, renaturyzacja brzegu jeziora Kamieniczne, zwiększenie bioróżnorodności i udrożnienie korytarzy ekologicznych dla chronionych gatunków ryb poprzez budowę przepławki na rzece Skotawa, utworzenie przez 9 Lokalnych Grup Rybackich z terenu Północnej Polski „Północnego Szlaku Rybackiego” w ramach projektu współpracy regionalnej, w początkowej fazie realizacji RLGD PB była głównym koordynatorem realizacji projektu.

Zrealizowano także szereg projektów z zakresu modernizacji i wyposażenia w innowacyjne maszyny i urządzenia ośrodków hodowli ryb łososiowatych i wylęgarni (mikrosita, aparatura natleniająca, wyposażenie połowowe). Dofinansowano projekty rybaków jeziorowych w celu modernizacji i odnowienia sprzętu połowowego.

Ważnym aspektem jest także podkreślenie faktu realizacji dwóch projektów z zakresu niwelowania szkód w związku z klęską żywiołową. Hodowle ryb łososiowatych zostały skażone wirusem, znajdującym się w wodzie płynącej. Wirus całkowicie wykluczył ich możliwości produkcyjne, doprowadził do wstrzymania działalności oraz konieczności całkowitej utylizacji posiadanego stanu ryby handlowej, ryby będącej w trakcie wzrostu oraz narybku.

Dofinansowano wiele projektów z zakresu powstania i rozwoju działalności gospodarczej co potwierdza wartość wskaźnika utworzonych miejsc pracy przewyższającej o 26% zakładany poziom podstawowy. Miała miejsce także cykliczna promocja obszaru jako zależnego od rybactwa w ramach organizowanych imprez, eventów, konferencji.

Stowarzyszenie zrealizowało w tej perspektywie także projekt własny. Zakupiono grunt wraz z przeznaczonym do remontu budynkiem przedwojennej szkoły. Celem projektu były budowa nowej siedziby i stworzenie Centrum Informacji i Promocji na obszarach zależnych od rybactwa. Inwestycja została zakończona w roku 2015. Stowarzyszenie posiada własną siedzibę, z biurami, salą konferencyjną i wystawową, miejscami noclegowymi w miejscowości Łupawsko. Obiekt zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora Jasień. Jezioro rynnowe o powierzchni 577,2 ha o urozmaiconej linii brzegowej z siedmioma wyspami. Leży na obszarze Parku Krajobrazowego Dolina Słupi na Pojezierzu Bytowskim w Powiecie Bytowskim. Z jeziora wypływa rzeka Łupawa o dużym potencjale rybackim, wędkarskim i turystycznym. Jest to największe jezioro na obszarze Pojezierza Bytowskiego.

W kolejnym roku RLGD PB wydzierżawiła w trybie dzierżawy wieloletniej od gminy Czarna Dąbrówka działkę umożliwiającą bezpośredni dostęp do jeziora. W ramach zadania własnego grupa zrealizowała projekt zagospodarowania terenu infrastrukturą turystyczną (wiaty, pomost, ścieżka edukacyjna, grillowania z wędzarnią, miejsca odpoczynku, miejsce na ognisko). Projekt współfinansowano z dotacji PROW 2007-2013 (tzw. „Małe projekty”).

Wdrażanie Europejskiego Funduszu Rybackiego w ramach realizacji LSR w perspektywie PO RYBY 2007-2013 zostało prawidłowo rozliczone.

Skutecznie opracowano nową strategię na wdrażanie Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (nazwa obowiązująca w tym okresie) na lata 2014-2020.

W ramach cyklicznie ogłaszanych naborów dla wnioskodawców zrealizowano 115 projektów na łączną kwotę dofinansowania 10 239 168,55 PLN. Projekty realizowano w ramach następujących przedsięwzięć:

  • Tworzenie nowych miejsc pracy w tym tworzenie nowych podmiotów gospodarczych lub utrzymanie miejsc pracy na obszarze LGD
  • Wspieranie rozwoju lub przebranżowienie istniejących podmiotów gospodarczych
  • Działania mające na celu aktywizację i integrację lokalnej społeczności lokalnej, wymianę doświadczeń, wsparcie wspólnych inicjatyw w tym wymianę dobrych praktyk w zakresie drobnej przedsiębiorczości
  • Wspieranie produktów i usług sektora rybactwa i akwakultury powstających na terenie LGD (w tym m.in. publikacje, marketing, sprzedaż bezpośrednia) poprzez tworzenie lub rozwój łańcucha dostaw
  • Wspieranie innowacyjnych działań młodych ludzi mających na celu usprawnienie lub modernizację łańcucha dostaw produktów sektora rybactwa i akwakultury
  • Wspieranie rybackiego dziedzictwa kulturowego na obszarze RLGD PB
  • Działania na rzecz ochrony, poprawy i odnowy środowiska i jego elementów w tym: restytucja cennych przyrodniczo gatunków, czynna ochrona przyrody ze szczególnym uwzględnieniem ochrony rzek i jezior, przeciwdziałanie kłusownictwu wodnemu lub podejmowanie działań na rzecz ograniczenia negatywnych skutków zmian klimatycznych, tworzenie i rozwijanie instalacji odnawialnych źródeł energii, w rozumieniu przepisów o odnawialnych źródłach energii
  • Rozwój świadomości ekologicznej
  • Rozbudowa, modernizacja, integracja sieci szlaków turystycznych w powiązaniu i harmonii z istniejącymi oraz tworzenie i rozwój infrastruktury towarzyszącej wodnym szlakom komunikacyjnym historycznie lub terytorialnie powiązanej z działalnością rybacką
  • Budowa, rozbudowa, modernizacja i wyposażenie obiektów rekreacyjnych, kulturowych powiązanych z rybactwem, w tym ułatwienie dostępu do nich (likwidacja barier architektonicznych) oraz zagospodarowanie przestrzeni wokół tych obiektów

W tej perspektywie wdrażania EFMR dzięki zrealizowanym projektom na obszarze objętym strategią utworzono 26 nowych miejsc pracy, utrzymano 22 miejsca pracy oraz utworzono nowe przedsiębiorstwo. Wskaźniki te zrealizowano w 100%.

Realizowane projekty dotyczyły przede wszystkim działań związanych z modernizacją i unowocześnieniem ośrodków hodowli ryb, instalacji odnawialnych źródeł energii (pompy ciepła, instalacje fotowoltaiczne), zagospodarowaniem nadbrzeżnych terenów zależnych od rybactwa infrastrukturą rekreacyjną i turystyczną, organizacją imprez i eventów promujących rybactwo, wędkarstwo i spożycie ryb słodkowodnych.

W okresie wdrażania strategii we wskazanych wyżej działaniach wzięło udział ponad 10 tys. osób. Wdrażanie EFMR w ramach realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju w perspektywie PO RYBY 2014-2020 zostało prawidłowo rozliczone.

W ramach działania własnego RLGD PB zrealizowała projekt w partnerstwie z Gminą Miastko i Miasteckim Towarzystwem Gospodarczym w ramach pozyskanej dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej 10 Energia, Działania 10.3 Odnawialna Źródła Energii, Poddziałania 10.3.1 Odnawialne Źródła Energii – wsparcie dotacyjne współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

W Łupawsku w Centrum Edukacji i promocji (siedziba RLGD PB) zamontowana została instalacja fotowoltaiczna o mocy 14,63 kW. Instalacja składa się z 38 ogniw fotowoltaicznych bifacjalnych monokrystalicznych (charakteryzują się bardzo dużą wydajnością w produkcji energii elektrycznej).

Rybacka Lokalna Grupa Działania „Pojezierze Bytowskie” uzyskała status prosumenta, a wyprodukowany prąd z instalacji PV pozwala na znaczące oszczędności w bieżącym funkcjonowaniu poprzez ograniczenie kosztów zużycia energii elektrycznej. To bardzo istotne dla Stowarzyszenia, ponieważ budynek siedziby w Łupawsku ma tzw. charakter „pasywny”, wszystkie urządzenia w obiekcie zasilane są prądem elektrycznym, a do ogrzewania i produkcji ciepłej wody użytkowej wykorzystywana jest głębinowa pompa ciepła, która w toku pracy wymaga również zasilania prądem elektrycznym.